Rozinky hrozny doma

Hroznová z hroznů, vařená v domácím prostředíPodmínky získání chutné, sladké a může být skladován po dlouhou dobu. Použití vysuší bobule mohou být pro přípravu chutné pokrmy, jakož i na pečení a dezertů.

Jak sušit hrozny na rozinkách?

Jeden z nejjednodušších a nejběžnějšíchzpůsob sušení hroznů, ve kterém jsou plody umístěny na slunci. Neumyté hrozny z tohoto vyřeší a odstranit shnilé nebo poškozené plody. Dále bobule jsou stanoveny na papír nebo pletivo, je umístěn na slunci a nechá se zcela suchý, soustružení hrozny jednou za tři dny.

Tato metoda je vhodná jak pro přípravu hroznů z bílého hroznu, tak pro rozinky z tmavých bobulí.

V průměru sušení na slunci trvá asi měsíc,ale proces můžete urychlit snížením plodů v horké sódě před sušením. Tenké hrozny by měly být uchovávány v příliš silném roztoku sody (1/2 lžičky sody na lži vody), u hustých těl je koncentrace vyšší (1 polévková lžíce na litr). V důsledku blednutí v roztoku sódy na povrchu bobulí je zničena vosková vrstva, která zabraňuje uvolnění vlhkosti, a dochází k tvorbě mikrokrúz.

Jak jsou hrozny vyrobeny z hroznů?

Nejlepším způsobem, jak uschnout hrozny pro rozinky, je ten, ve kterém jsou bobule vystaveny přímému slunečnímu záření, takže zůstávají barvy a další živiny.

Pořadit celé, nepoškozené bobule na mřížcenebo mřížku, hrozny jsou ponechány uschnout pod vrchlíkem nebo v dobře větrané, suché místnosti. Po zhruba 20-30 dnech bude hotová hrozienka. Během sušení nezapomeňte bobule rovnoměrně vysušit.

Příprava hroznů z hroznů doma

V podmínkách bytu v oblačném počasí, hroznyje vhodné sušit v troubě. Výsledkem tohoto způsobu sušení není zachování tolika nutričních složek, ale proces trvá mnohem méně času.

Před tím, než hrozny z hroznů,plechy na pečení jsou pokryty pergamenem. Bobule jsou rovnoměrně rozmístěny na pekáčích a umístěny v předehřáté troubě na 90 stupňů. Nejlepším způsobem je otevření dveří odpařování vlhkosti. Po vrásknutí hroznů nastavte teplotu na 70 stupňů a pokračujte v sušení až do připravenosti. Při této metodě sušení trvá nejdéle 30 hodin.