chronická endometritida

Nedávno došlo k trendu ke zvýšení počtu žen s chronickou endometritidou, což je nebezpečí, především kvůli plodnosti.

Nejčastěji se vyvíjí chronická endometritidalatentní, bez zvláštních klinických projevů, jako je tomu u akutní endometritidy. Proto mnoho žen nemůže uhodnout, co je pro ně nebezpečnou chronickou pomalou endometritidou. Změny ve struktuře endometria s chronickým endometriem vedou k tvorbě a následnému růstu různých cyst a polypů, což je v 60% případů příčinou potratu av 10% - příčinou neplodnosti.

Chronická endometritida dělohy - symptomy a diagnóza

Endometrit je zánětvnitřní slizniční vrstva dělohy - endometria. Děložní dutina, obložená endometriem, je obvykle dobře chráněna před infekcemi. Infekční patogeny se však v přítomnosti určitých faktorů objevují v děloze a vyvolávají zánět endometria.

Chronická endometritida projevují nepravidelnosti menstruačního cyklu, krvavý, sero-purulentní výtlačné, bolesti v podbřišku, bolesti při pohlavním styku.

Pro diagnózu "chronické endometritidy"doktor zjistí klinické příznaky, anamnézu onemocnění. Pro diagnostiku chronické endometritidy se provádí i skrápění sliznice dělohy za účelem provedení histologického vyšetření endometria. Důležitými metodami diagnostiky tohoto onemocnění jsou ultrazvuk a hysteroskopie, které nám umožňují určit, jaké strukturální změny se vyskytly u endometrioidní tkáně.

Příčiny chronické endometritidy

Chronická endometritida je nejčastěji důsledkem neléčené akutní formy endometritidy, která se zpravidla vyskytuje po potratu, porodu, intrauterinní manipulaci.

Objevuje se exacerbace chronické endometritidyse sníženou imunitou, zejména po chronických onemocněních nebo porodu; se zánětem příměsí, sexuálními infekcemi; nesprávně vybrané nitroděložní spirály nebo jejich dlouhodobé užívání.

Typy chronické endometritidy

Podle povahy šíření zánětlivýchproces v endometriu vylučuje chronickou endometritidu, která je lokální a difuzní, když se do zánětu podílí veškerá sliznice sliznice a hlubší sousedící vrstvy jejích stěn.

Vzhledem k povaze způsobujícího onemocnění (bakterie, viry, houby, parazity, směsnou flóru) může být chronická endometritida specifická a nespecifická.

Konkrétní endometritida je způsobena cytomegalovirem, virem herpes simplex, kandidou, chlamydií a jinými patogeny.

S nespecifickým chronickým endometriempatogenní flóra se nenachází v děloze. Endometritida může způsobit nespecifické: infekci HIV, bakteriální vaginózu, hormonální antikoncepci, nitroděložní zařízení.

Podle stupně aktivity onemocnění může být chronická endometritida: neaktivní, pomalý, mírný stupeň aktivity. Nejnebezpečnější jsou neaktivní a pomalá endometritida.

diagnostiku chronické endometritidy

Pokračují prakticky bez projevupříznaky. K jejich identifikaci je nutné provést určité testy, protože v cyklu nejsou žádné poruchy a patologické výtoky z pochvy. Proto je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, aby nezahájil proces a odhalil ho již v počáteční fázi.

Existuje také autoimunitní chronická onemocněníendometritida, která je charakterizována ohniskovými clustery lymfocytů. Vyvíjí se kvůli produkci autoimunních protilátek proti zdravým buňkám, které vedou k poškození normálních tkání a autoimunitního zánětu. Tato forma onemocnění není vyléčena.